Jedno ze základních pravidel při designu interiérů říká, že by místnost měla mít nějaký hlavní, ústřední bod, kam se bude soustřeďovat pozornost – tzv. focal point. Když vejdete do místnosti (nebo se podíváte na fotku nějakého interiéru), je to většinou to, co vám jako první padne do oka. A mělo by to stát za to! Focal point musí být dostatečně zajímavý, aby vás lákal podívat se dál, ale zase ne příliš výrazný, aby přehlušil vše ostatní v místnosti. Musí ladit se stylem a celkovou barevností (a hlavně s vaší osobností!).  Hlavním klíčem taky je harmonie.

Pokud má místnost krb nebo kamna, je to většinou přirozený focal point. A byla by škoda ho nechat zaniknout…

Na tomto obrázku se kamna krčí v rohu. Pokud by se vymalovalo kolem nich třeba tmavším odstínem,  bylo by místo výraznější. Nebo by se roh mohl zvýraznit třeba pomocí obrazů.

Foto: Právo – Petr Hloušek

Tady je vidět krb zvýrazněný…

Foto: dreamfunhouse.com

Ať se nám to líbí nebo ne, v moderních domácnostech často bývá středem rodinného života televize. A to je důvod, proč designéři často používají třeba za televizi zajímavou tapetu nebo nějak jinak zvýrazňují toto místo (ale pozor, ať vás třeba příliš výrazný a křiklavý vzor tapety neruší při sledování oblíbeného filmu :-)

Originálně to vyřešila paní na tomto videu – televizi umístila do falešného krbu a dokonce si na DVD může pouštět záběry hořícího ohně v opravdovém krbu :-)

Ačkoli má být focal point zajímavý, nemusí být obrovský. Na tomto obrázku majitelé zvýraznili celou jednu zeď, ale výsledný efekt není nic moc…

Musíte se rozhodnout, co stojí za to, abyste k tomu přilákali pozornost diváka. Může to být výtvarné dílo, zajímavá komoda nebo knihovna s dekoracemi, socha nebo třeba nádherný výhled z okna zarámovaný zajímavými závěsy, výrazná sedací souprava se zajímavými polštářky… Velká místnost může mít takových bodů i několik. V ložnici je přirozeně focal pointem postel…

A teď kontrolní otázka: co je špatně na tomto interiéru?

Foto: J. Bursík, Náš útulný byt

Odpověď: první, co přitáhne váš pohled, a tedy focal point je ten červený trojúhelník. Proč by se ale chtěl někdo dívat do rohu místnosti, že? :-)

A na závěr několik obrázků, jak je to správně.

Napište mi, co je ústředním bodem vašeho domova!