Inspirace oceány a jejich bohatou flórou a faunou je na poli světového designu mikro tendence, která sice není nějak masivní, ale zajímavá a má v sobě důležité poselství. Pojďme se na tento trend podívat blíže.
NA SKOK DO MINULOSTI
Nejdřív se ale zpátky do historie. Protože to není poprvé, co se umělci a designéři shlédli v podmořských hlubinách a čerpali z nich inspiraci. V 19. století byl tento vliv velmi patrný.
Byla to doba prvních přírodovědných objevů nových a netušených živočichů i rostlin. Vznikala první přírodovědná muzea, kde mohli lidé obdivovat podivuhodné tvary a barvy mořských tvorů. A tak je přirozené, že na umělce tato inspirace významně působila.
Jedním z nejnadšenějších obdivovatelů mořského světa byl jistě Leopold Blaschka, sklář původem z Českého Dubu. Se svým synem Rudolfem proslul tvorbou skleněných modelů rostlin a živočichů. Jejich preciznost a autentičnost bere dech. Není divu, že si modely od něj objednávala světová muzea nebo třeba harvardská univerzita. Kupovali si je ale i lidé jako dekoraci do svých domovů.
Populární byly také naučné plakáty, které výborně vypadají i v dnešních interiérech jako dekorace. Velmi známé jsou ty od německého biologa a představitele darwinismu Ernsta Haeckela.
Soubor jeho kreseb také vydalo jako publikaci nakladatelství TASCHEN – krásná knížka na konferenční stolek! Plakát koupíte třeba zde.
JAK JE TO DNES
Nicméně současná fascinace podmořským světem a její transformace do podoby uměleckých děl, nábytku a doplňků pramení odjinud.
Tím důvodem je, že moře – a vlastně celá planeta – prochází ekologickou krizí. A právě na to se snaží designéři svou tvorbou upozornit.
Nejrůznější díla můžete vidět v galeriích stejně tak jako na světových veletrzích jako je ten v Miláně nebo Paříži.
Nástěnná instalace z pískovce a sádry kalifornské umělkyně a aktivistky Courtney Mattison upozorňuje na fenomén vybělování korálů. Má za cíl probudit naše svědomí.
Francouzská umělkyně Géraldine Gonzales je fascinovaná medúzami. Vyrábí vzdušné a delikátní lustry z papíru.
Nejrůznější korály jsou oblíbenou dekorací do interiérů. Krásně je používá v aranžmá britská designérka Kelly Hoppen. Její korály jsou vyrobené z pryskyřice.
PODMOŘSKÝ SVĚT V PAŘÍŽI
Téma přírody a přírodních materiálů je celkově stále populární a Elisabeth Leriche toto téma zpracovala ve své expozici Elements of Nature na pařížském veletrhu Maison&Objet, která se skládala ze tří částí.
Právě ta třetí byla věnována elementu vody. Mohli jsme vidět napodobeniny korálů, konferenční stolky připomínající vodní hladinu nebo různé ryby a vodní tvory. Vše v této expozici bylo snové, průsvitné, velmi jemné.
Více o expozici Elements of Nature a dalších trendech a novinkách z jarní Paříže a také z Londýna se můžete dozvědět ve video přednášce v našem Online klubu interiérových designérů.
V přednášce mimo jiné můžete vidět kolekce inspirované Egyptem, dozvíte se, kdo byla Sonia Delaunay a jakým způsobem inspiruje dnešní tvůrce nábytku a doplňků, jak proniká Metaversum, do interiérového designu (nebo interiérový design do Metaversa? ) nebo kde koupit nejoriginálnější umyvadla na světě.
Přednáška je k dispozici pro všechny členy klubu v sekci Design.
Jak vnímáte vy trend inspirovaný mořem? Napište mi do komentářů!
Zajímavý článek. Docela by mě zajímalo, jak by vypadaly třeba sedací soupravy v akci, které by byly inspirované podmořským světem, středomořím a prostě touhle tematikou. Osobně to mám moc ráda v Itálii a na Sicílii a tamější bytový design se mi moc líbí, tak by to nemuselo vypadat špatně.
Nás s manželem obecně voda naprosto fascinuje! :-) Na letní dovolené jezdíme primárně na místa, kde je možné se potápět, zimní období trávíme v našem vnitřním bazénu, který jsme si vloni pořídili a přes léto ležíme na chalupě u rybníka. Věřím tomu, že spojení podmořského světa s uměním musí být skvělým zážitkem pro každého a rádi bychom se na něco takového podívaly.
Jako je to docela pěkné. Ale říkám si, jestli se to vlastně hodí do našich zeměpisných šířek? Mně třeba hodně inspiroval článek o tom, jaké jsou vhodné zimní interiérové doplňky do bytu. Ne v tom, co si koupit a co doporučovat. Ale v tom, jak nad tím přemýšlet. Je přeci blbost navrhnout středomořský interiér na Šumavě.
Nedávno jsme s kolegy vedli docela zajímavou diskuzi na to, jak oživit designově věci jako jsou administrativní haly a celkově prostory, které zrovna pěkným designem neoplývají. Ty administrálky ještě možná, ale třeba sklady a tak dále, to je fakt mimo. No, přišli jsme na to, že je tam velký důraz na praktičnost, ale že by se určité prvky z bytového designu určitě použít daly. :)