Hodně lidí si myslí, že navrhovat interiéry znamená sedět u počítače a “kreslit” návrhy. A že výstupem práce interiérového designéra je návrh interiéru. Takže vlastně několik papírů, na kterých je ukázáno, jak má budoucí interiér vypadat, jak bude rozmístěn nábytek, jaké je třeba koupit zařízení a vybavení…

V horším případě je představa o výstupu práce designéra ještě užší – někdo si myslí, že výstupem je krásná fotorealistická vizualizace – tedy takový “obraz budoucího interiéru”. A všechno to dělá jeden člověk – interiérový designér.

 

Zdroj

Jak to je doopravdy?

Jistě, designér vytváří dokumentaci a různé výstupy. Proč ale lidé chtějí navrhnout interiér? Aby měli doma papír s návrhem? Nebo si pověsili na zeď zarámovanou vizualizaci?

Kdepak. Lidé chtějí hotový interiér, ve kterém budou bydlet (nebo ho používat pro komerční účely atd.)

Cílem interiérového designéra proto není návrh na papíře, ale návrh zrealizovaný. Hotové dílo není složka s dokumentací nebo prezentace návrhu, ale hotový interiér.

Z praxe

Přiznám se, že i jsem kdysi chtěla navrhovat interiéry jen do bodu, kdy prezentuji klientovi návrh na papíře nebo v počítači. Ale nechtěla jsem řešit realizace. Měla jsem z toho strach.

Ale když navrhujete pro klienty a realizaci necháte na nich, není vaše služba zkrátka kompletní. Necháváte vlastně tu “horší” část na lidech, kteří ani možná váš návrh nezrealizují přesně tak, jak jste si to na papíře představovali.

Možná návrh správně nepochopí, možná že řemeslníci budou mít “svou hlavu” a udělají to jinak, možná to ani zrealizovat nepůjde, protože se na místě ukážou různé komplikace…

A když necháte klienty, aby si návrh sami realizovali, tak většinou výsledek není podle vašich představ, nechcete se pod to jako designér podepsat, nemůžete si to tudíž dát do svého portfolia. Pravděpodobně už se ani k zrealizovanému interiéru nedostanete, abyste si ho nafotili… Máte také tuto zkušenost?

Komplexní služba

Zkrátka, abyste své povolání interiérového designéra vykonávali se vším všudy, musíte své návrhy i realizovat.


A k tomu potřebujete tým!

Zdroj

Nemusíte mít všechny znalosti např. z oboru elektřiny. Ale musíte mít “svého” elektrikáře, se kterým budete konzultovat návrh a který pro vás zajistí i realizaci. Nebo rovnou odborné studio specializované na návrhy a realizace osvětlení.

Skvělé je mít svého textilního dekoratéra, instalatéra, truhláře, podlaháře… Nebo (překvapivě) grafického nebo 3D designéra, který pro Vás bude vytvářet vizualizace navržených interiérů.

Bez nich to nedokážete.

 

Navrhování interiérů nejde dělat jen od počítače z pohodlí vašeho domova nebo kanceláře. Je to o spolupráci mnoha oborů a musíte i vyrazit do terénu, konzultovat, komunikovat.

Jako interiérový designér musíte být i manažerem – řídit jednotlivé členy vašeho týmu, určovat časový harmonogram prací.

Je to spousta práce, odpovědnosti, někdy i stresu. Ale odměnou vám boudu spokojení klienti, kteří nadšeně otevřou dveře do hotového interiéru, ve kterém se jim bude skvěle bydlet. Ne utrápení klienti, kteří si zaplatili za návrh, ale teď všechen ten stres a práce čeká na ně a ještě možná nebude výsledek na 100%.