Víte, jak moc je důležitý první dojem? Díky němu si uděláte obrázek o člověku a takhle nějak to pak funguje i v designu. A právě proto mě to tak baví. No a v případě designu interiérů je nejnázornější ukázkou prvního dojmu tzv. home staging. Jistě jste tento pojem už slyšeli – jedná se o přípravu nemovitosti k prodeji (či pronájmu) a její profesionální prezentaci na realitním trhu.
Představte si, že jdete na prohlídku bytu, který se chystáte koupit. Pomohlo by Vám v rozhodování, kdyby vás realitní makléřka vzala do bytu vybaveného od kvalifikovaného designéra?
Pro dnešní článek jsem si toto téma vybrala právě proto, že v Čechách se tento „trend“ ještě nerozšířil tolik jako u našich zahraničních kolegů. Velkou inspirací v home stagingu jsou Skandinávci – stačí se podívat na stránky s nabídkami bytů nebo na weby designerů/stylistů. O home staging se tam pak stará nejen realitní kancelář – ta má několik zaměstnanců (i externích) jako jsou designéři/stylisti, profesionální fotografové (prezentace na webu je velmi důležitá) a samotné makléře.
Ráda bych vám teď ukázala pár mých oblíbenců – jak vypadají jejich stránky, jak se prezentují a pár bytů, které mě opravdu zaujaly.
Emma Fischer je stylistka a designérka. Instagram i stránky sleduji opravdu pravidelně a vždy se mi tají dech jak moc jsou její byty útulné.
Líbí se mi jak si dokáží poradit s jakýmkoliv bytem. Tady můžete názorně vidět, že každý designer/stylista má svůj styl. Nikdy to nevypadá všechno stejně (a nikdy by tomu tak být nemělo).
Další mojí oblíbenci. Nejsou však jen realitka, ale zaměřují se i na styling a fotografie produktů přímo pro firmy s nábytkem či doplňky.
Realitka, která Vám na stránkách z nemovitosti ukáže naprosto vše. Ne jen vítězný styling, ale samotný dům včetně půdorysu a okolí. To si myslím, že budoucího majitele nemovitosti také velmi zaujme. A přesně toto mi na ostatních stránkách trochu chybělo.
Tak co na to říkáte? Líbilo by se Vám něco takového i v Česku? Máte sami zkušenosti s homestagingem? Líbila by se vám taková práce? Napište nám do komentářů!
Spolupráce na článku: Tereza Matoušková
Home staging je moja srdcovka, ten ma bavi. A obzvlast tento skandinavsky styl…uplne ste sa trafila s tymto clankom
Děkuji. Jsem ráda, že Vás článek potěšil ?
Nádhera! Díky za tipy na stránky Jani! Nedá se to srovnat s prezentací nemovitostí v Čechách, mnoho bytů v inzerci není na fotkách ani uklizená :) a realitní makléř má velmi těžkou práci, aby našel alespoň pár záběrů, které by mohl prezentovat ….. bohužel :( Ale pomalu se už i v ČR zabydluje Home staging a lidé začínají chápat ( někteří) , že s minimální investicí mohou získat maximální cenu, při prodeji nemovitosti.
Ja taky věřím, že časem to bude i u nás lepší, že to lidé pochopí, musí se jim holt vysvětlovat, aby to brali jako investici, ne výdaj ?
Perfektní práce! Krásné interiéry.Také je mi tento skandi styl velmi blízký. V ČR je homestaging teprve v plenkách, zatím ho nejvíce využívají samotné realitní kanceláře při prodeji vlastních nemovistostí. Věřím v jeho vývoj v naší zemi a velké pracovní příležitosti pro naše designéry. V homestagingu se nesmí podcenit ani kvalitní fotografie. Jeden můj známý – profesionální fotograf byl osloven realitní společností vytvořit profi fotografie místa panelákového bytu a jeho okolí – to je také velmi důležité a dost se to opomíjí. Prozradím, že během dvou hodin vydělal 5000,- kč. Byt byl prodán do jedné hodiny po té, co se objevil v inzerci a to za cenu vyšší asi o 500 000,- kč než samotní makléři předpokládali. Což teprve kdyby zapracovali designéři… :-)
Wow, super! Díky Esther za info z praxe. Je to tak, homestaging určitě ještě čeká skvělá budoucnost. A samozřejmě, fotografie jsou velmi důležité. A vždy je třeba najít fotografa – odborníka na interiéry!