Milovat design nestačí

autor Jana Pěkná on Únor 27, 2018 in podnikání with 10 komentářů

Pokud milujete navrhování interiérů a chcete se tím živit – tedy konkrétně podnikat, ať už na volné noze nebo založíte firmu – musíte si uvědomit, že navrhovat, tedy dělat tu kreativní část, budete jen po velmi malou část pracovního času. Pokud to tedy chcete dělat hlavně proto, abyste uspokojili svou kreativní touhu, musím vás zklamat. Nebude to fungovat.

20% je design, 80% je podnikání

Musíte totiž milovat hlavně to podnikání! A ruku na srdce. Cítíte se na to? Nebylo by lepší mít interiéry jako své hobby? Bez stresu, bez marketingu, financí, komunikace, plánování, strategie, budování značky atd. atd.?

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že kdybych neměla vizi, neměla ráda ty výzvy, vymýšlení nových marketingových strategií, budování a rozšiřování značky, neustálé vzdělávání se v businessu, prostě nebyla “podnikavá holka” (a ještě neměla tvrdou hlavu a prostě se nerozhodla, že to nikdy nevzdám), tak bych už toho dávno nechala. Ty okamžiky, kdy vás něco naštve, něco nefunguje, nedaří se… Těch bude hodně. Pokud nemáte ten “drive” a nevidíte v tom vyšší smysl, tak toho dříve nebo později necháte.

Podnikání JE skvělé!

Rozhodně vás nechci odradit. Naopak. Chci, abyste si to uvědomili.

Musíte mít kromě designérských také podnikatelské schopnosti. Musíte se umět prosadit. Musíte být vidět. Musíte “dělat ten marketing”. Musíte analyzovat, co vám funguje a co ne, musíte se stále učit, sledovat trendy v podnikání – třeba nové sociální sítě a jak na ně…

Musíte mít myšlení nastavené na business, až v druhé řadě na design. Možná nejzákladnější je uvědomit si, že podnikáte proto, abyste vydělávali! Abyste tvořili zisk. Jako každá jiná firma.

A hlavně: musíte chtít uspět a nikdy se nevzdávat! Všechno ostatní už pak do sebe zapadne.

Pokud chcete hlavně dělat design a podnikání vás děsí, pouvažujte o tom nechat se zaměstnat jako designér, dekoratér, poradce v designovém studiu a podobně. Tak můžete uplatnit svou vášeň a talent a bude to skvělé! Budete se živit tím, co vás baví. Ale marketing, finance a účetnictví budou dělat ostatní pracovníci firmy a vy budete spokojeně “jen” navrhovat.

Jestli ale cítíte, že podnikání v interiérech je pro vás to pravé, tak dobrá zpráva je, že všechno se dá naučit. I když třeba teď máte pocit, že (se) neumíte prodávat, že netušíte, jak si udělat web, kde vůbec začít, kde hledat zákazníky. Jestli jste nadšení, máte vizi a jste a ochotní na tom makat, tak to zvládnete :-).

A jestli potřebujete trošku popostrčit a pomoct do začátků, tak 12. března začíná můj kurz Podnikání, ve kterém vás základy podnikání v interiérech naučím.