Emily Henson je britská interiérová stylistka, která pracuje pro takové značky jako IKEA, Anthropologie nebo Target. Díky tomu sama nejlépe ví, že fotky pro časopisy a do katalogů věhlasných značek jsou o něčem úplně jiném než skutečné domovy skutečných lidí.

A o tom je její knížka Life Unstyled, která mě nadchla jednak tím, jak je krásně zpracovaná – je opravdu radost ji jen držet v ruce – a jednak svým obsahem. Je plná interiérů, které by se možná tak úplně nehodily na titulní stránky magazínů o bydlení, ale zato z nich dýchá osobitost a kreativita jejich majitelů.

Bydlení bez stylingu

Celou knihou se prolíná několik myšlenek:

Porušujte pravidla – pokud zařizujete interiér sami pro sebe, nikdo vás nemůže nutit dodržovat jakási pravidla, když vy osobně to cítíte jinak.

Kreativita před spotřebou – tohle krásně ladí s tématem slow designu, o kterém jsme mluvili minulý týden, stejně jako další myšlenka.

Bydlení bez stylingu

Pracujte s tím, co máte – není třeba pořád nakupovat nové a nové věci, jen abyste byli trendy a váš byt byl “jako ze žurnálu”.  A co když máte nějaký kousek, který milujete, ale není tak úplně “krásný”? No a co?

Bydlení bez stylingu

Těšit se z nedokonalosti. Právě ty malé nedokonalosti, zvláštnosti, výstřednosti, vlastnoručně vyrobené věci, obrázky od dětí, suvenýry z dovolených – to vše co vám dělá radost, i když to nevypadá úplně dokonale – byste právě ve svém domově mít měli.

Bydlení bez stylingu

V takových interiérech se opravdu bydlí a žije a obyvatelé se tam cítí dobře. Nejsou to nějaká muzea nebo výstavní prostory, které mají obdivovat návštěvy nebo čtenáři časopisů…

Knížku v případě zájmu pořídíte zde.