Na internetu dnes můžete najít nepřeberné množství fotek nejrůznějších interiérů. To je určitě skvělé pro naší inspiraci – kdykoliv a kdekoliv máte k dispozici neomezený zdroj nápadů. Ale v tom bývá někdy i háček. Nejenom proto, že můžete být takovým množstvím zahlcení, až nakonec nevíte, co vlastně vybrat.
Ale někdy si taky neuvědomujeme, že ty fotky třeba ani nejsou z interiérů určených pro bydlení. Možná jsou na pronájem. Možná byly nastylované jen pro nafocení někam do časopisu.
A tak se často rozplýváme nad krásnými fotografiemi, ale nevidíme už tu druhou stránku věci. Nepodíváme se, jestli je interiér praktický. Jestli “dává smysl”.
Často pod vlivem blogů, Pinterestu a dalších sociálních sítí toužíme po interiéru, který sice vypadá nádherně, ale možná nebude tak úplně odpovídat našim požadavkům na každodenní pohodlné používání (nemluvě o tom, že nebude “ladit” s naší osobností – nebudeme to doopravdy my, když něco jen tak okopírujeme).
Instagram a Pinterest je plný fotek, kde jsou postele obmotané světýlky na stromeček, podlahy obložené svíčkami, dekorace od podlahy na půdu, nastylované pošltářky… Ale dá se v tom bydlet?
Nedávno jsem četla článek od Oprah Winfrey – ano, té slavné – která přiznala, že dlouhé roky si zařizovala své domy podle toho, jak si myslela, že by měla bydlet – jak by asi měla bydlet televizní hvězda jejího formátu. To, že na sedačku potaženou hedvábím se bála sednout, aby se neušpinila, že si nemohla pohodlně dát nohy nahoru při sledování televize nebo že jídelna byla tak luxusní, že se hosté báli aby někde náhodou neukáplo… neřešila. Až jí někdo řekl, že její interiér vůbec “není ona”, že neodpovídá tomu, jaká ona ve skutečnosti je. Nejdřív se jí to dotklo, ale pak si uvědomila, že je to pravda a rozhodla se předělat svůj dům tak, aby jí v něm bylo opravdu dobře. Ne tak, aby to obdivovaly nebo dokonce záviděly návštěvy…
Tady je několik příkladů takových interiérů. Tyhle fotky jsou hodně populární na sociálních sítích. Mají spousty lajků… Ale podívejte se sami:
CM Studio, Foto: Anson Smart, Styling: Alexandra Gordon
Nádherná kuchyň – bílá linka, bílá deska, podlaha, zdi… Vypadá to úžasně. Ale zamyslete se nad tím, jak náročný tady bude úklid – každá kapka a drobeček bude vidět. Budete muset pořád utírat, leštit. Nemluvě o tom, že tento interiér je někde v tropech, kde je stále teplo a slunečno. Ale dovedete si představit českou zimu v takové kuchyni. Brrr!
Krásné schodiště, ale když po něm jdete, nemůžete se přidržovat zábradlí. A pokud to zkusíte, možná poletíte dolů i s jinak fotogenickou rostlinou.
Tak nevím, ale myslím si, že tohle “čelo” postele musí být extrémně nepohodlné.
Na první pohled krása. Nevím sice, co je za dveřmi za postelí, ale obávám se, že půjdou jen tak tak otevírat, možná i narazí do postele, pokud se neotevírají opačným směrem. Ale i kdyby, cestou ke dveřím zakopnu o zrcadlo, kvůli kterému je na podlaze tak 20 cm na průchod… (Kontrolní otázka pro moje studenty: Kolik centimetrů je považováno za minimální pro průchod?)
Následující dva obrázky jsou typickým příkladem “stylingu pro fotku” – je to naaranžováno tak, aby to vypadalo dobře na fotce, ale při běžném používání je to krajně nepraktické:
Květináč v nohách postele a hned vedle stolička s košíkem – přemýšlím, kudy se do té postele asi dostanu…
Eukalyptus je krásný, ale v noci mi asi bude dost vadit…
Vidíte. Vždy je tedy potřeba dívat se na takové fotky nejen “na první pohled” a jásat nad tou krásou a sladěností. Vždy se musíte zamyslet, jestli se v takovém interiéru bude taky dobře žít.
Jak jste na tom vy? Necháváte se unést krásnými fotkami nebo vždycky také přemýšlíte o praktičnosti?
…. máte pravdu, docela mě to pobavilo… hezké pouze na pohled.
Super článek. Výstižné a zábavné.Takové fotky slouží jen pro demonstraci určité nálady v interiéru a ne k otrockému kopírování.
Přesně jak píšete – pracovat s rozumem. S tím zdravým, selským.
Jana K
Presne! Vyborne napsane!
Hooooooooooooooooooooodně zajímavý článek!
Moc děkuji za pěkný článek, mluvíte mi z duše. Taky mám takové „obrázkové“ zákazíky.
S dovolením se jen připojím a dodám otázku: Jaký tvar má pracovní trojúhelník v bílé kuchyni? :)
Děkuju Ivo za tenhle komentář, prostě odborník na kuchyně se nezapře :-). Samozřejmě, něco tu nehraje…
Sice nevidím lednici, takže celkový trojúhelník si spojit nemůžu. On ten trojúhelník nemusí být vždycky v „pravém“ slova smyslu trojúhelník. Pokud je třeba linka v jedné linii, tak máte dřez, sporák a lednici vedle sebe – ale jde o ty rozestupy – nesmí to být ani moc blízko, ani moc daleko.
No a v této krásné kuchyni to vypadá, že se tu uživatel doooost naběhá. Když umyje mrkev ve dřezu, pak si jí asi dá na ten ostrůvek, aby jí nakrájel. A pak ho musí celý oběhnout, aby mrkev nasypal do hrnce….!! Je to krajně nepraktické.
Ta kuchyně je obrovská, velkorysá, ale tím spíš je třeba myslet na správnou ergonomii. Kdyby tady byl ten sporák na tom ostrůvku, už by to bylo mnohem lepší a logičtější :-)
Konečně to někdo řekl a hlavně popsal na plno. Na internetu je plno blbostí a hlavně z oblasti interiéru. Já vždycky koukám na různé blogy s ilustračními fotkami a říkám si: „No, tak tohle bych fakt chtěla uklízet…“ Ty lidi někdy nemají rozum. A to mi úklid nevadí. Používám ekologické mycí prostředky a s nimi to jde skoro samo. Ale prostě nemám obecně ráda, když se designu dává přednost před praktičností. ;-)