Na internetu dnes můžete najít nepřeberné množství fotek nejrůznějších interiérů. To je určitě skvělé pro naší inspiraci – kdykoliv a kdekoliv máte k dispozici neomezený zdroj nápadů. Ale v tom bývá někdy i háček. Nejenom proto, že můžete být takovým množstvím zahlcení, až nakonec nevíte, co vlastně vybrat.

Ale někdy si taky neuvědomujeme, že ty fotky třeba ani nejsou z interiérů určených pro bydlení. Možná jsou na pronájem. Možná byly nastylované jen pro nafocení někam do časopisu.

A tak se často rozplýváme nad krásnými fotografiemi, ale nevidíme už tu druhou stránku věci. Nepodíváme se, jestli je interiér praktický. Jestli “dává smysl”.

Často pod vlivem blogů, Pinterestu a dalších sociálních sítí toužíme po interiéru, který sice vypadá nádherně, ale možná nebude tak úplně odpovídat našim požadavkům na každodenní pohodlné používání (nemluvě o tom, že nebude “ladit” s naší osobností – nebudeme to doopravdy my, když něco jen tak okopírujeme).

Instagram a Pinterest je plný fotek, kde jsou postele obmotané světýlky na stromeček, podlahy obložené svíčkami, dekorace od podlahy na půdu, nastylované pošltářky… Ale dá se v tom bydlet?

Nedávno jsem četla článek od Oprah Winfrey – ano, té slavné – která přiznala, že dlouhé roky si zařizovala své domy podle toho, jak si myslela, že by měla bydlet – jak by asi měla bydlet televizní hvězda jejího formátu. To, že na sedačku potaženou hedvábím se bála sednout, aby se neušpinila, že si nemohla pohodlně dát nohy nahoru při sledování televize nebo že jídelna byla tak luxusní, že se hosté báli aby někde náhodou neukáplo… neřešila. Až jí někdo řekl, že její interiér vůbec “není ona”, že neodpovídá tomu, jaká ona ve skutečnosti je. Nejdřív se jí to dotklo, ale pak si uvědomila, že je to pravda a rozhodla se předělat svůj dům tak, aby jí v něm bylo opravdu dobře. Ne tak, aby to obdivovaly nebo dokonce záviděly návštěvy…

Tady je několik příkladů takových interiérů. Tyhle fotky jsou hodně populární na sociálních sítích. Mají spousty lajků… Ale podívejte se sami:

nesmyslné interiéry

CM Studio, Foto: Anson Smart, Styling: Alexandra Gordon

Nádherná kuchyň – bílá linka, bílá deska, podlaha, zdi… Vypadá to úžasně. Ale zamyslete se nad tím, jak náročný tady bude úklid – každá kapka a drobeček bude vidět. Budete muset pořád utírat, leštit. Nemluvě o tom, že tento interiér je někde v tropech, kde je stále teplo a slunečno. Ale dovedete si představit českou zimu v takové kuchyni. Brrr!

nesmyslné interiéry

Cote de Texas

Krásné schodiště, ale když po něm jdete, nemůžete se přidržovat zábradlí. A pokud to zkusíte, možná poletíte dolů i s jinak fotogenickou rostlinou.

nesmyslné interiéry

Pinterest

Tak nevím, ale myslím si, že tohle “čelo” postele musí být extrémně nepohodlné.

nesmyslné interiéry

Lust Living

Na první pohled krása. Nevím sice, co je za dveřmi za postelí, ale obávám se, že půjdou jen tak tak otevírat, možná i narazí do postele, pokud se neotevírají opačným směrem. Ale i kdyby, cestou ke dveřím zakopnu o zrcadlo, kvůli kterému je na podlaze tak 20 cm na průchod… (Kontrolní otázka pro moje studenty: Kolik centimetrů je považováno za minimální pro průchod?)

Následující dva obrázky jsou typickým příkladem “stylingu pro fotku” – je to naaranžováno tak, aby to vypadalo dobře na fotce, ale při běžném používání je to krajně nepraktické:

nesmyslné obrázky

Pinterest

Květináč v nohách postele a hned vedle stolička s košíkem – přemýšlím, kudy se do té postele asi dostanu…

nesmyslné interiéry

West Elm

Eukalyptus je krásný, ale v noci mi asi bude dost vadit…

Vidíte. Vždy je tedy potřeba dívat se na takové fotky nejen “na první pohled” a jásat nad tou krásou a sladěností. Vždy se musíte zamyslet, jestli se v takovém interiéru bude taky dobře žít.

Jak jste na tom vy? Necháváte se unést krásnými fotkami nebo vždycky také přemýšlíte o praktičnosti?