Dnešní článek je opět ze série „Otázky a odpovědi“. A dotaz je od paní Daniely:

Dobrý deň Janka, mňa by zaujímalo, či je podľa Vás nevyhnutné, aby mal budúci interierový dizajnér nadanie na kreslenie, alebo sa to dá postupne naučiť. Prípadne či sa môže uplatniť, aj keď mu to kreslenie až tak nepôjde.

Tak na úvod je třeba říci, že nadání pro kreslení, v tom uměleckém slova smyslu, designér ke své práci nepotřebuje. Nejde tady o tvorbu, která by měla viset někde v galerii. Ano, na školy s podobným zaměřením je většinou třeba skládat talentové zkoušky, které zahrnují kresbu. Ale ve skutečnosti  designér kreslí ze dvou důvodů. Za prvé proto, že různé náčrtky a kresby jsou pro něj způsobem přemýšlení nad projektem – tedy slouží pro něj samotného a nemusí je ani nikomu ukazovat. A za druhé proto, že musí nějakou vizuální formou přiblížit svůj návrh klientovi. 

Jde tu tedy vlastně o „technické“ kreslení, nikoli umělecké. Takže podle mě talent v tomto směru potřeba není. Ta technická část je právě to, co se naučit dá. Potřebujete vědět, jak se kreslí perspektiva, jak pomocí tužky zachytit resp. znázornit různé materiály apod. A to se můžete naučit na nějakém kurzu a hlavně dostatečným tréninkem.

Na druhou stranu je ale pravda, že v dnešní době designérovi vydatně pomáhají různé grafické a 3D programy, a že málokdo už vlastně při tvorbě projektu vezme tužku do ruky. Vše se odehrává hlavně v počítači a ten nám práci opravdu velmi usnadňuje.

Tedy jistě pozitivní zpráva je, že uplatnit se můžete, i když vám nejde kreslení. Musíte ovšem samozřejmě mít všechny ostatní kvality, které se od interiérového designéra očekávají.

Rozvíjet schopnost kreslení ale rozhodně není na škodu – není jednodušší způsob jak klientovi nastínit rychle váš nápad, než mu ho načrtnout na papír – ale opravdu to nemusí být dokonalé „umění“.

Tento příspěvek je v pořadí 300. na blogu! 

Sama tomu číslu nemůžu uvěřit :-). A tak na oslavu pro vás mám malou soutěž!vzornik

Jeden z vás může vyhrát kompletní vzorník barev Dulux v hodnotě 1500 Kč.

Co musíte pro výhru udělat? Stačí napsat do komentářů dole na této stránce, že výhru chcete + být mým fanouškem na Facebooku nebo mě sledovat na Instagramu. Pokud už fanoušky jste, stačí napsat komentář, v opačném případě kromě komentáře klikněte na odkazy a dejte „like“ nebo „sledovat“.

Soutěžit můžete do nedělní půlnoci. Výherce vzorníku vylosuji v pondělí 7. listopadu a budu ho kontaktovat. Nezapomeňte vyplnit správně svou emailovou adresu, na které se s vámi budu moci spojit!

Hodně štěstí! :-)