Ať už si tvoříte webové stránky, různé reklamní materiály jako letáčky nebo online reklamu v jakékoli formě, obvykle potřebujete obrázky. Když začínáte, většinou ještě nemáte dostatečné portfolio, abyste všechny obrázky použili vlastní. A i když už svých fotek máte hodně, tak pokud třeba píšete blog, určitě to nestačí a potřebujete nějaké ilustrační fotky doplnit. Dnes si tedy povíme, kde fotky získat legálně a zdarma. Nejdřív ale trochu legislativní teorie.

Žádný obrázek, který najdete na internetu, Googlu, Pinterestu apod. nesmíte použít volně ve svých reklamních materiálech. Vztahují se na ně totiž autorská práva. Existují i výjimky (viz níže), ale obecně se vyhnete problémům, když fotky z internetu volně používat nebudete. Zdá se to možná jako samozřejmost, ale stále se poměrně často setkávám např. s webovými stránkami různých designérů, na kterých jsou ukradené fotky.

V případě, že například píšete článek na blog, tedy nejde o reklamní, ale spíše novinářský, text, je možné použít jako ilustrační fotky, které na internetu najdete. Vždy ale musíte pod fotkou nebo v článku napsat informaci, kdo je autorem fotografie. A ideálně i s aktivním proklikem na původní zdroj. Opravdu nestačí napsat např. „Zdroj Pinterest“. Musíte minimálně uvést přímý odkaz na místo na Pinterestu, kde jste obrázek našli. Ale ještě lépe – s úctou k autorovi – byste si měli dát tu práci, a proklikat se z Pinterestu (pokud to je možné) na původního autora a  jeho jméno uvést. A samozřejmě takovou fotku nemůžete upravovat, psát přes ní nadpisy, texty apod.

To opravdu ale jen v případě psaní blogových článků. Jakékoli jiné materiály je potřeba považovat za reklamní, včetně samotné vaší webové stránky, a fotografie si musíme buď zakoupit v tzv. fotobance a nebo použít zdarma takové  fotky, které mají přímo uvedeno, že je lze použít volně i pro komerční účely.

A kde tedy takové fotky zdarma získat? Existuje řada možností a níže najdete několik tipů.  Ale pamatujte, že kvalita fotek zdarma obvykle nebývá tak vysoká, jako u fotek placených a možná budete těžko hledat fotku, která by se vám opravdu líbila a hodila. V tom případě je pak lepší využít fotobanky placené. Ceny obvykle nejsou vysoké a investice se vyplatí.

Tak tedy, kam pro fotky zdarma? A ideálně takové, které souvisí s interiéry?

  1. Pixabay.com – jedno z nejlepších míst s fotkami pro volné využití. Vyhledávání funguje dobře a nabídka fotek je bohatá. Já sama často fotky odsud používám jako ilustrační ke svým článkům. Fotky jsou zde ze všech možných oborů a činností a i interiérů je tu poměrně hodně.
  2. Freepik.com – pokud hledáte spíše ilustrace, kresby, počítačovou grafiku, pak jste tu správně.
  3. Kaboompics.com – tady najdete ne tak bohatou sbírku, ale zato velmi pěkné a kvalitní fotografie, zejména architektury ale i interiérů.
  4. Pexels.com – podobně jako Pixabay nabízí širokou škálu fotek
  5. Unsplash.com – opět nevelká ale velmi kvalitní a stále se rozšiřující sbírka krásných fotografiií

Určitě existuje spousta dalších zdrojů, ale toto jsou mé nejoblíbenější. I přesto, že jsou zdarma, si vždy zkontrolujte, zda je možné fotky volně a zdarma použít i pro komerční účely a zda není nutné uvádět jméno autora.

Všechny výše uvedené odkazy vedou na příslušné stránky přímo s vyhledávaným spojením „interiérový design“, ale samozřejmě můžete vždy vyhledat jakékoli jiné klíčové slovo, které vás zajímá. Vyhledávejte hlavně v angličtině, i když některé stránky, např Pixabay, rozumí i česky.

A ještě jeden tip, jak vyhledat fotky k volnému použití přímo pomocí Googlu. Do vyhledávacího okénka zadáte hledaný text a poté zvolíte ve vyhledaných výsledcích Obrázky. Z menu pak zvolíte Vyhledávací nástroje, pak Práva k užití a zvolíte buď Povoleno pro opětovné užití, nebo Povoleno pro opětovné použití s úpravami (to v případě, že byste chtěli fotku nějak měnit a upravovat).

prava-google