Možná máte podobnou zkušenost: zařídíte si místnost krásným nábytkem a doplňky, ale když se na výsledek podíváte, cítíte, že to nějak není ono. Něco je špatně a vy nevíte co. Možná se i při pobytu v místnosti necítíte úplně dobře.

Jednou z možností, proč to tak je, může být nedodržení rovnováhy.

Je jedno, v jakém stylu interiér zařizujete. Musíte ale jednotlivé prvky v místnosti „vybalancovat“. Jednoduše řečeno, nábytek a všechny další zařizovací prvky musí být rozmístěny tak, aby byl prostor rovnoměrně využit a zaplněn. A také, aby byly v rovnováze barvy, materiály i doplňky. Jak toho dosáhnout?

Zkuste si jednoduše nakreslit na půdorys vámi navrženého prostoru dvě linie. Jedna prochází středem půdorysu (místnosti) horizontálně, druhá vertikálně. Vzniknou nám tak 4 stejně velké části – kvadranty.

pudorys

Abyste docílili vizuální rovnováhy místnosti, snažte se zajistit, aby váš nábytek byl v jednotlivých kvadrantech rozmístěn plus mínus rovnoměrně. Pokud vidíte, že většina nábytku je soustředěna do jednoho kvadrantu, bude místnost jakoby „padat“ opticky k jedné straně. Jedna strana místnosti bude zahlcená nábytkem a na druhé straně bude málo kousků nebo vůbec nic.

2

Na tomto půdorysu je vše v rovnováze. Naproti dvojsedačce je jen křeslo, vedle kterého ale stojí příruční stolek. Opticky tak vyplňuje prostor, který zabírá na druhé straně větší sedačka.

Stejně tak by neměl na jedné straně být samý tmavý a těžký nábytek a na druhé straně světlý a subtilní. A propos: nábytek rozestavěný jen kolem stěn, kdy uprostřed není vůbec nic, také není ideální řešení.

A co barvy? Vybrali jste si nějakou krásnou barvu na doplňky a textil, ale vidíte, že tato barva je soustředěná jen do jednoho či dvou kvadrantů? Musíte ji použít rovnoměrně, po celé místnosti.

Stejné pravidlo můžete použít i při pohledu na stěny. Není nábytek jen nízko – v dolních dvou kvadrantech, a nahoře nic? Pověste tam obrazy!

1

Na této ukázce vyplňují obrázky prázdný prostor. Pokud by tam nebyly, všechna „váha“ by byla ve zbylých třech kvadrantech.

Vše musí být v rovnováze. Je to jakobyste jednotlivé kusy zařízení dali na misky vah. Žádná strana nesmí být (o hodně) těžší, než druhá.

 

Obrázky: Mé vlastní s využitím Designed by Freepik