Televize se dnes nachází v téměř každé domácnosti a často to bereme jako takovou samozřejmou věc, že klient bude chtít televizi, a tak pro ni navrhneme nějaké umístění a vhodný nábytek k tomu. Ale tím to většinou končí. Problém je ale v tom, že samotný přístroj nevypadá přiliš hezky. Je to většinou velká černá deska, která na sebe, díky velké tmavé ploše, strhává nežádoucí pozornost. Je jedno, jak krásně je zařízený celý prostor, když se zrak stále vrací k nepěkné televizi. Proto, když navrhujeme interiéry, musíme s televizí počítat už ve vlastním návrhu a zakomponovat ji do celku s použitím principů designu.

Máme vlastně dvě možnosti: televizor nějak šikovně skrýt, aby nerušil celkový design, a nebo s ním pracovat jako s jakýmkoli jiným kusem bytového zařízení – a tedy zmírnit jeho výraznost tím, že barvu televizoru (tj. nejspíše černou)  zopakujeme na několika dalších předmětech v místnosti.

Pokud se televizor nehodí ke stylu daného interiéru (a ke kterému se vlastně hodí? Snad jen k modernímu městskému a minimalistickému) nebo pokud se vám přístroj jako takový nelíbí, případně se klient na televizi nedívá často, můžete jí ukrýt do nějaké skříňky, kde nebude hned na očích.

Speciální skříňku na schování televize vyrábí třeba Hülsta

Speciální skříňku na schování televize vyrábí třeba Hülsta

 

Foto: homeklondike.com

Nebo televizi nainstalujte do niky, kterou můžete zakrýt pohyblivými panely. Foto: homeklondike.com

 

Televizi můžete umístit i do vestavěné skříně (foto: interiordesignnorth.blogspot.com)

Televizi můžete umístit i do vestavěné skříně
(foto: interiordesignnorth.blogspot.com)

 

Vtipně umístěná je televize v nepoužívaném krbu. (emilymock.blogspot.com)

Vtipně umístěná je televize v nepoužívaném krbu. (emilymock.blogspot.com)

Televizor lze také "zamaskovat" mezi obrazy na zdi. Sony vyrábí televizi, která se mezi ostatními obrázky úplně ztratí (Sony E4000)

Televizor lze také „zamaskovat“ mezi obrazy na zdi. Např. Sony vyrábí televizi, která se mezi ostatními obrázky úplně ztratí
(Sony E4000)

Televizor také spolehlivě zamaskujete tak, že ji umístíte na tmavě natřenou či vytapetovanou zeď nebo na tmavý panel.

Ve druhém případě, kdy televizi nebudeme skrývat, ale budeme s ní v návrhu interiéru počítat jako s větší černou plochou, musíme barvu televizoru zopakovat na dalších předmětech v místnosti – např. na vzoru závěsů či dekoračních polštářů, na koberci, na drobných dekoracích – vázách, květináčích apod.

decoration-interior-apartment-design-ideas-with-elegant-furniture-with-lcd-television-furniture-for-attractive-fluid-apartment-remodeling-decoration-ideas

Špatně: televize je jediným černým předmětem v místnosti. Strhává na sebe nechtěnou pozornost. (foto: mazungo.com)

 

Správně: černá barva se opakuje na dalších předmětech v místnosti

Správně: černá barva se opakuje na dalších předmětech v místnosti a televizor se tak krásně zapadne. Foto: toygb.com

 

V neposlední řadě je také potřeba myslet na rozměry televizoru, a tomu přizpůsobit velikost nábytku pod ním nebo dekorací okolo. Také je třeba brát v úvahu velikost zdi, na které bude televizor umístěn. Není nic horšího, než obří obrazovka, pod níž se krčí subtilní TV stolek a sbírka miniaturních památečních předmětů…

Až budete příště navrhovat interiér, nezapomeňte dobře promyslet, jak designově do interiéru zapadne televizor!