Z minulých dílů už víte, jaké vybavení potřebujete a jak nastavit váš fotoaparát. Máte tedy foťák na stativu a správně nastavený, ale ještě než vyfotíte první obrázek, je potřeba zamyslet se nad kompozicí – tedy nad tím, kde co na fotce bude umístěno a z jakého úhlu budete fotit.

Zřejmě jste zaregistrovali, že váš fotoaparát má v náhledu mřížku. A tu je třeba také využít. Pokud jste dosud netušili, k čemu je dobrá, pak vězte, že vám pomůže jednak správně umístit do záběru to, co je na fotce nejdůležitější a také vám pomůže s „rovností“ záběru.

Pravidlo č. 1 zní: to, co je na fotce nejdůležitější, by se vždy mělo nacházet na jednom z průsečíků linií mřížky. Všiměte si, že to nikdy nebude úplně ve středu (a toto pravidlo můžete použít nejen pro focení interiérů, ale i lidí, přírody atd. – hlavní (nebo zajímavý) objekt vždy umístěte na fotce tak, aby byl na jednom z průsečíků mřížky (říká se tomu pravidlo třetin, více si o tom můžete přečíst na wikipedii). Toto pravidlo ale nemusí platit vždy – zvlášť, pokud chceme zvýraznit něco symetrického – pak bude hlavní předmět uprostřed.

zluty-obyvak

Všechny hlavní linie jsou rovnoběžné s mřížkou. Ústřední bod zde záměrně není na průsečíku linií mřížky, ale ve středu – smyslem je zvýraznit symetrii.

Dále je dobré hledět na to, aby linie nábytku, obrazů, zdí atd. byly rovnoběžné s mřížkou – tedy foťte tak, aby váš fotoaparát směřoval přímo – nikoli shora nebo ze spoda.

foto-uhel

Tak, máme vyfoceno, ale možná, že to ještě pořád není ono. Pokud jsou třeba fotky přílliš tmavé, hrany nábytku zaoblené, potřebujeme něco oříznout apod., je potřeba použít nějaký počítačový program, kde fotky upravíme. Profesionál by vám nejspíše doporučil Photoshop, ale protože není zdarma a práce s ním vyžaduje trochu více praxe, pro začátek doporučuji program Gimp, který je ke stažení zdarma. V tomto článku a na tomto blogu není prostor pro podrobné návody na řešení jednotlivých problémů na vašich fotkách, ale naštěstí existuje celá řada ukázkových videí, např. na Youtube.

Pravděpodobně dvě nejčastější věci, které budete potřebovat, je oříznutí fotky a „zesvětlení“ tedy zlepšení expozice. Kromě zmiňovaného programu Gimp toto zvládnete i v mnoha dalších programech, některý už možná máte ve svém počítači. Skvělý je také Picmonkey.com, což je online editor zdarma, kam nahrajete svou fotku, upravíte a pak si upravenou uložíte do svého PC. Pokud ho chcete vyzkoušet, začněte tím, že na hlavní stránce vyberete funkci Touch up, pak nahrajete svou fotku, a pak pro oříznutí fotografie zvolíte Bacis edits a Crop. Pro zlepšení světla ve fotce vyberete v sekci Basic edits funkci Exposure. Některé pokročilejší funkce jsou na Picmonkey placené, ale základ zdarma vám pro začátek určitě postačí. Zde je krátká ukázka:

 

Poznámka: Picmonkey neumí pracovat se soubory RAW (viz minulý článek), takže musíte použít formát JPG nebo PNG a připravíte se trošku o kvalitu fotek, ale to myslím alespoň ze začátku, než do grafických úprav proniknete, tolik nevadí.

Věříme, že vám tento základní kurz pomohl trochu více proniknout do problematiky focení interiérů. Podělte se s námi o vaše výsledky!

Foto: Home Designing.com, Designsponge.com