Jak chcete, aby na vás váš byt působil? To, jak se budete v místnosti cítit je silně ovlivněno barevnou paletou, kterou si vyberete.
První otázka, kterou byste si měli položit zní: Co pro mě znamená pobyt v této místnosti? Je to místo, kde se chci scházet a bavit s rodinou? Nebo je to místo, kde chci v klidu odpočívat?
Vezměme si pro příklad kuchyni. Pokud hodně vaříte, trávíte v kuchyni hodně času a scházíte se zde s přáteli a rodinou, zkuste použít teplé odstíny broskvové, terakoty, žluté a zlaté, které zajistí útulnost, podpoří činorodost a působí vesele. Pokud ale slouží vaše kuchyně pouze k rychlému ohřátí večeře po návratu z namahavé práce a vaším jediným přáním je klid a odpočinek, zvolte jemné a uklidnňující odstíny šedé, modré a zelené.
Jakmile budete vědět, jaké nálady chcete v místnoti dosáhnout, můžete vybrat ty správné barvy. Pojďme se nyní podívat na to, jak jednotlivé barvy působí:
Růžová: zábavná, živá, pozitivní, ženská
Červená: vášnivá, stimuluje chuť k jídlu, odvážná, povzbuzující
Oranžová: stimuluje kreativitu, evokuje hřejivost a pohodu
Žlutá: optimistická, pohostiná, podporuje inteligenci
Zelená: klidná, osvěžující, uklidňující, vyrovnaná
Modrá: klidná, meditativní, podporuje přemýšlení
Fialová: stimulativní, sexy, spirituální
Našli jste barvu, která zajistí kýžený efekt? Skvělé! Vyvarujte se ovšem velkého množství jmenovaných výrazných barev na velkých plochách. Například mnoho ostré žluté může místo vesele působit trochu jedovatě. Místo abyste vymalovali celou místnost sytou žlutou, zvolte si tlumenější tóny a živou žlutou ponechte jen na několik akcentů na neutrálním, například šedém pozadí. Výrazný odstín můžete použít také na tzv. focal point (viz článek Chyby při zařizování interiéru II.)
Častou chybou, kterou lidé dělají je, že si vyberou barvu na zdi podle barevného vzorku v obchodě a tím to končí. Barva na zdi je ale jen jedním z dílku celé skládačky. Tu tvoří další prvky jako závěsy a polštáře, koberce, nábytek a osvětlení. To vše ovlivňuje výsledný efekt. A barvu musíme vybírat v souvislosti s dalšími prvky. Barvy vždy musíme posuzovat v kontextu s ostatními barvami. A tak vzorek levandulové v obchodě bude vypadat úplně jinak, než u vás doma vedle vašeho stávajícího nábytku a koberců. V rozhodování vám výrazně může napomoci vytvoření tzv. mood boardu – koláže.
Ideální je tedy provést zkoušku a natřít například kartonovu desku, kterou pověsíte na zeď v místnosti, kterou chcete vymalovat. Neporovnávejete ji ale s původní barvou na zdi, kterou chcete přemalovat. Ideální je dát si pod natřenou desku nějaký neutrální podklad (pokud zeď není bílá). Zkuste se na barvu dívat pár dní a v různém osvětlení. Teprve když jste spokojení, vymalujte celou místnost.
Velmi elegantní místnosti také můžete vytvořit, pokud použijete neutrální barvy (bílá, černá, hnědá, krémová, smetanová…) a intenzivní barvy použitjete na akcentech – textilie, vázy, květináče a jiné dekorace. Výhodou tohoto řešení také je, že pokud vás výrazná barva na doplňcích omrzí, snadno je vyměníte.
Příště, až budete přemýšlet o barevnosti vašeho interiéru, uvědomte si nejprve, jakou atmosféru a náladu chcete v místnosti mít a podle toho zvolte tu správnou paletu.
Foto: via digsdigs.com a timtics.com
Dobry den, zarizujeme podkrovi kde budeme mit loznici a soucastne relaxacni obyvacek, nabytek tmava dyha a ja vubec netusim jestli mohu tu cast kde bude postel vymalovat jinak jako tu obyvaci, aby to nevypadalo blbe a hezky se ty prostory propojily. Moc dekuji za radu
Dobry den,
vo Vasom pripade by som miestnosti vizualne oddelila inymi farbami avsak tak aby k sebe ladili ale zakladne farby by som pouzila rovnake.
Priklad
Ako zakladne farby do oboch casti pouzijete bielu, bezovu a tmavo hnedu. Obyvaciu cast vsak doplnite zelenou farbou a cast s postelou zltou.
Vysledok
priestor bude prepojeny zakladnymi neutralnymi farbami no kazda cast bude mat svoju osobitnu farbu co priestor vizuale oddeli na dve casti s inym vyuzitim.
Moj nazor :)
Dobrý den, pokud se jedná o prostor, kde bude i ložnice i malý obyvák, půjde asi o relaxační a odpočinkovou místnost, zvolila bych barvy zemité – světlé – béžová, smetanová, hnědá, zelená. Jedna stěna by mohla být zvýrazněná ( možná částečně ) tmavší barvou – dle toho, co by bylo dobré „vypíchnout“. Optické rozdělení místnosti bych spíš viděla pomocí nějakého nízkého nábytku ( nízké poličky, regálu, skříňky, květináčů apod. ). Následně – doplňky také udělají svou dobrou službu. Hodně záleží na Vašem osobním pocitu, jak tuto místnost chcete vymalovat, Každopádně barvy určitě sladit půjdou.. Přeji hezký den. Jarka
Dobrý den, dovoluji si připojit také svůj názor/radu. Propojení ložnice s malým relaxačním koutkem, je super :-)
Píšete, že tam budete mít tmavý nábytek – tmavou dýhu. Doporučovala bych tedy volit světlejší odstíny barev – víceméně záleží na tom, jaké barvy máte rádi. Propojení místnosti lze udělat i výběrem barev doplňků.
Za manželskou postel bych volila mírně tmavší odstín „základní barvy“, jelikož postel je v ložnici centrem a čelo postele by mělo přitahovat pozornost. Při své práci využívám i znalostí z Feng Shui a toto „učení“ má na barvy v ložnici trochu jiný názor než je uvedeno v článku. Dle FS bych doporučovala růžovou nebo fialovou – ty nemají žádnou negativní konotaci. Ostatní barvy se do ložnice tolik nedoporučují. Jestli budete chtít udělat konkrétní návrh s rozvržením místnosti a barevného ladění, ráda Vám vypomohu. Ozvěte se mi. Ono se to totiž nedá napsat jednoduše :-) Přeji krásné snění v novém a hodně zábavy při rekonstrukci.
Více toho najdete na mých FB stránkách Návrhy-Design-Interiérů-od-Renée