Jak chcete, aby na vás váš byt působil? To, jak se budete v místnosti cítit je silně ovlivněno barevnou paletou, kterou si vyberete.

První otázka, kterou byste si měli položit zní: Co pro mě znamená pobyt v této místnosti? Je to místo, kde se chci scházet a bavit s rodinou? Nebo je to místo, kde chci v klidu odpočívat?

Vezměme si pro příklad kuchyni. Pokud hodně vaříte, trávíte v kuchyni hodně času a scházíte se zde s přáteli a rodinou, zkuste použít teplé odstíny broskvové, terakoty, žluté a zlaté, které zajistí útulnost, podpoří činorodost a působí vesele. Pokud ale slouží vaše kuchyně pouze k rychlému ohřátí večeře po návratu z namahavé práce a vaším jediným přáním je klid a odpočinek, zvolte jemné a uklidnňující odstíny šedé, modré a zelené.

Jakmile budete vědět, jaké nálady chcete v místnoti dosáhnout, můžete vybrat ty správné barvy. Pojďme se nyní podívat na to, jak jednotlivé barvy  působí:

Růžová: zábavná, živá, pozitivní, ženská

Červená: vášnivá, stimuluje chuť k jídlu, odvážná, povzbuzující

Oranžová: stimuluje kreativitu, evokuje hřejivost a pohodu

Žlutá: optimistická, pohostiná, podporuje inteligenci

Zelená: klidná, osvěžující, uklidňující, vyrovnaná

Modrá: klidná, meditativní, podporuje přemýšlení

Fialová: stimulativní, sexy, spirituální

Našli jste barvu, která zajistí kýžený efekt? Skvělé! Vyvarujte se ovšem velkého množství jmenovaných výrazných barev na velkých plochách. Například mnoho ostré žluté může místo vesele působit trochu jedovatě. Místo abyste vymalovali celou místnost sytou žlutou, zvolte si tlumenější tóny a živou žlutou ponechte jen na několik akcentů na neutrálním, například šedém pozadí. Výrazný odstín můžete použít také na tzv. focal point (viz článek Chyby při zařizování interiéru II.)

Častou chybou, kterou lidé dělají je, že si vyberou barvu na zdi podle barevného vzorku v obchodě a tím to končí. Barva na zdi je ale jen jedním z dílku celé skládačky. Tu tvoří další prvky jako závěsy a polštáře, koberce, nábytek a osvětlení. To vše ovlivňuje výsledný efekt. A barvu musíme vybírat v souvislosti s dalšími prvky. Barvy vždy musíme posuzovat v kontextu s ostatními barvami. A tak vzorek levandulové v obchodě bude vypadat úplně jinak, než u vás doma vedle vašeho stávajícího nábytku a koberců. V rozhodování vám výrazně může napomoci vytvoření tzv. mood boardu – koláže.

Ideální je tedy provést zkoušku a natřít například kartonovu desku, kterou pověsíte na zeď v místnosti, kterou chcete vymalovat. Neporovnávejete ji ale s původní barvou na zdi, kterou chcete přemalovat. Ideální je dát si pod natřenou desku nějaký neutrální podklad (pokud zeď není bílá). Zkuste se na barvu dívat pár dní a v různém osvětlení. Teprve když jste spokojení, vymalujte celou místnost.

Velmi elegantní místnosti také můžete vytvořit, pokud použijete neutrální barvy (bílá, černá, hnědá, krémová, smetanová…) a intenzivní barvy použitjete na akcentech – textilie, vázy, květináče a jiné dekorace. Výhodou tohoto řešení také je, že pokud vás výrazná barva na doplňcích omrzí, snadno je vyměníte.

Příště, až budete přemýšlet o barevnosti vašeho interiéru, uvědomte si nejprve, jakou atmosféru a náladu chcete v místnosti mít a podle toho zvolte tu správnou paletu.

 

Foto: via digsdigs.com a timtics.com