Napadne vás jako odpověď na tuto otázku automaticky „bílá“? Tak to vás asi dnešní článek překvapí. Samozřejmě, bílou nic nezkazíte, problém ale je, že bílá barva v tmavé místnosti nebude mít pravděpodobně efekt, jaký očekáváte. Mnoho lidí se domnívá, že bílá barva místnost prosvětlí. Pojďme ale zabrousit trochu do teorie barev a fyziky. Možná si vzpomenete ze školy, že barevné spektrum se skládá z lidským okem viditelných barev: červené, oranžové, žluté, zelené, tyrkysové, modré a fialové. A barva, kterou vidíme, je vlastně odražená od daného barevného předmětu. Pokud vidíme například červenou, znamená to, že daný předmět všechny ostatní barvy spektra pohltil a odrazil pouze červenou. (viz také Wikipedie)
No a pokud jde o bílou barvu, ta je tvořena kombinací všech barev spektra – když spojíme všechny barvy, vidíme bílou. To znamená, že bílá odráží všechno světlo, které na ní dopadá. A tady vznikl mýtus o tom, že bílá barva prozáří tmavou místnost.
Pokud máme v místnosti hodně přirozeného světla, je bílá barva krásně zářivá, přijaté světlo odráží a zesvětluje místnost.
Foto via: bohohouseandhome.blogspot.com |
Jenže když je místnost tmavá, ma malá okna, orientovaná na sever apod., pak do místnosti proniká velmi málo přirozeného světla a tudíž se od té bílé na zdi nemá co odrazit! Proto nedosáhneme s pomocí čistě bílé na stěnách kýženého efektu „rozzáření“ a prosvětlení místnosti.
Foto via: loveisntenough.com |
Co tedy s tím? Samozřejmě bílou můžete vymalovat, ale počítejte s tím, že bude působit našedle. Pokud je místnost tmavá nebo nemá třeba vůbec okna, budete muset stejně používat hodně umělého osvětlení. Tady také záleží na jeho barvě – pokud použijete zdroje světla se žlutým nádechem, bude bíle natřená zeď zabarvena do žluta, pokud upřednostníte studené světlo, bude mít nádech např. do modra.
Takže shrnuto: Platí (překvapivé) pravidlo, že světlé barvy nezesvětlí tmavou místnost (stejně jako o bílé to platí o všech světlých barvách, které hodně bílé obsahují).
Když to víte, můžete se místo použití bílé rozhodnout udělat v takové tmavé místnost velmi útulnou a šik atmosféru pomocí (ano, opravdu, paradoxně) výrazných a sytých barev.
Foto via: Pinterest |
V takové tmavé místnosti, která je stále osvícená umělých světlem, také vznikají nepěkné stíny. A tyto stíny právě absorbují syté barvy. Nebojte se, že na barevném vzorku vypadá barva příliš tmavě. Zkuste barvou natřít velké kusy kartonu (metr x metr) a pověste je do místnoti. Pár dní sledujte, co barva dělá, jak se mění při rozvícení světel apod. Uvidíte, že v málo osvětlené místnosti původně sytá barva poněkud „vybledne“ a nebude působit vůbec ostře. Vyzkoušejte hlubokou modř, safírovou zeleň nebo třeba pudrovou fialovou. A naopak se vyvarujte agresivních barev jako je čistě červená na velkých plochách.
Foto via: apartmenttherapy.com |
Foto via: Pinterest |
Foto via: Pinterest |
Tak to teda teď nevím, jak mám vymalovat pokoj. Plánovala jsem bílou, chci něco neutrálního, abych si mohla hrát s obrazy na stěně. Chci vytvořit barvu pomocí dekorací. Neporadíte mi něco?
Ano, jak radí někdo v komentáři níže, krémová nebo světle šedá budou ok. Tu bílou úplně nezatracuji, jen upozorňuji, že v tmavé místnosti nebude mít ten efekt „rozzáření“ místnosti.
Ahoj, zkus krémovou nebo světle šedou.
Paní Pěkná, potřebuji poradit s interiérem. Děláte to? Nevím, jak se s vámi spojit. Mirka
Dobrý den. Poradenství bohužel nenabízím, ale spojte se se mnou na emailu info@janapekna.cz a můžu Vám někoho doporučit.
Dobrý den, příkladem může být i např. Cathedral Café Prague, kde je minimum světla a interiér je vymalovaný tmavě šedou barvou. Působí to velmi elegantně, útulně, samozřejmě se vhodnými doplňky.
Já bych teda řekl, že nejlepší je tmavou místnost vymalovat světlou nebo nějakou neutrální barvou, ne? Teda samozřejmě, že ty vaše příklady jsou docela pěkné, ale dlouhodobě by to na mě asi působilo trochu jako depka. Ale to je každého věc samozřejmě. A pak taky nějaké decentní stínění, ať to nejsou klasické velké žaluzie, ale třeba bambusové roletky, které vytvářejí jen takový polostín. ;-)