Přírodní barvy v interiéru: Taupe

autor Jana Pěkná on Červen 23, 2015 in barvy with 23 komentářů

Pod tajemným názvem taupe se skrývá výjimečná barva. Není to šedá. Není to hnědá. Není ani zdaleka béžová či krémová. Je to barva na pomezí mezi šedou a hnědou. Je klidná, sofistikovaná a elegantní. Není ani moc teplá (jako hnědá), ani příliš studená (jako šedá). Proto se o ní říká, že je to perfektní neutrální barva, která se hodí do většiny interiérů a dobře se s ní cítí jak ženy, tak muži.

taupe-vs-text

V češtině pro tuto barvu nemáme to správné slovo. Často se jí říká šedohnědá. Anglické pojmenování taupe (čteme topé nebo toup) se používá i u nás a vychází z barvy krtčí srsti (latinský termín pro krtka obecného je talpa europea). Anglický výkladový slovník uvádí u názvu taupe “šedá s nádechem hnědé”.

Na obrázku níže je výběr krásných obrázků v taupe a šedých odstínech (zdroj foto)

ThePaperMulberryInteriorPaintMood4

Celá rodina odstínů taupe je velmi široká, od nejtmavších po světlounké. Tato barva je snad nejvíce proslavená britskou návrhářkou Kelly Hoppen, jejíž interiéry často poznáte právě podle použití tohoto odstínu v různých variantách. Ve své knize Style Kelly píše, že se ale taupe nehodí ke všem tzv. neutrálním barvám. Zapomenout musíte především na žluté odstíny, které se k taupe vůbec nehodí.

Na obrázku níže je krásná ukázka ložnice s využitím taupe (zdroj foto)

d1b1c4f98d484f56d86a3e4b5d2ddaa0

K taupe se hodí:

  • čistě bílá, šedá a hnědá
  • tmavé dřevo (např. wenge)
  • stříbrné kovy
  • akcenty červené, zelené nebo fialové
  • čiré sklo

Při použití taupe se vyvarujte:

  • všemu co obsahuje žlutou barvu (včetně vanilkové, smetanové, pískové apod.)
  • zlatým, rezavým a měděným kovům
  • dřevu se žlutým nádechem (např. buk, borovice apod.)

K taupe se také krásně hodí letošní barva roku Marsala.

Když používáte barevné schéma s velkým množstvím taupe barvy (a stejně to  platí o všech neutrálních barvách), je důležité pohrát si s kontrasty materiálů. Střídejte hladké a hrubé, lesklé a matné a přidejte pár hodně tmavých kousků nábytku či dekorací.

perfect-color-for-bedroom-walls-with-image-of-decoration-at-gallery

 

Obrázek nahoře: perfektní kombinace taupe, šedé, tmavého dřeva a stříbrných detailů. (zdroj foto).

Dole:  ložnice v barvách taupe s bílou a stříbrnou. K dokonalosti možná jen chybí vyměnit proutěný košík (má žlutý nádech) za nějakou krabičku z tmavého dřeva. Všimněte si krásné kombinace různých struktur materiálů… (zdroj foto)

 

76ac81b871557f28020faec3f4fe1888

A na závěr poznámka pro ty, kdo pracujete s barevnou vzorkovnicí NCS. Odstíny taupe najdete  kolem odstínů s číslem Y80R. „Originální“ barva taupe – tedy barva krtčí srsti je S 7005 Y80R.  Vždy hledejte tóny s nízkou sytostí (kolem 5% – tj. barva obsahuje 95% šedé) a alespoň 10% tmavostí – tedy např. S 2005 Y80R apod.

U Duluxu najdete 4 odstíny přímo s názvem Natural Taupe (1 – 4) a čísla mají 90YR 34/084, 90YR 55/051, 90YR 73/029 a 90YR 83/026

Líbí se vám barva taupe? Napište mi do komentářů, jak byste ji v interiéru použili! 

 

Líbil se vám článek? Dejte vědět přátelům!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Share on Google+2Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Učím interiérový design a designérům pomáhám rozjet jejich úspěšné podnikání. Můj příběh si můžete přečíst zde.